Традиционални рецепти

Крушевската кујна изобилува со традиционални рецепти што се пренесуваат од колено на колено. За свадби, слави, имендени, се прават домашни јадења карактеристични за овој крај. Крушевчанки се прочуени домаќинки, нема домаќинка што не знае да ги спреми следниве традиционални специјалитети:

 

A008_C066_05161S.0000523Питулици со лук tocka-86023Крушевски колбас
OLYMPUS DIGITAL CAMERAКукурузи
Крушевска пита  DSC04113.JPG-3513Влашка пита  imagesСупа од праз
 10608658_312179168974494_3972364372496577300_oБукувале  DSCN4619Питуроње  88-2wie6pyvzewi6gtwl0kykgАлва со гриз
 5Гурабии