Гурабии

Состојки: 2 жолчки, 1 jajцe, 1 маргарин, 100гр шеќер во прав, 100гр кокос, 1 пециво, 400гр брашно.

Подготовка: Јајцата, шекерот, и маргаринот се матат пенесто, па се додава брашното, пецивото и кокосот. Од тестото  се обликуваат месечинки, срца, кругови или друга форма по желба и се редат во плех и се печат. Се оставаат да оладат и се наросуваат со шеќер во прав и ванилин шеќер.